Gminy nie muszą korygować podatku VAT od inwestycji w OZE i usuwanie azbestu – interpretacja MF
Wczoraj tj. 7 maja 2024 r. została opublikowana interpretacja ogólna Ministra Finansów nr PT1.8101.1.2023 z dnia 2 maja 2024 r. w sprawie opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego polegających na instalacji systemów odnawialnych źródeł energii oraz usuwaniu azbestu. Uwzględnia ona wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dwóch polskich sprawach (C-612/21 i C-616/21).
W sytuacji gdy gmina rozliczała podatek VAT (wykazywała należny i odliczała naliczony) od inwestycji może poprawić rozliczenia. W interpretacji czytamy, że skorygować powinno się nie tylko podatek należny, ale również naliczony. „Jednostka samorządu terytorialnego dokonując korekty podatku należnego jest jednocześnie zobowiązana do stosownego skorygowania podatku naliczonego uprzednio odliczonego od podatku należnego, zawartego we wszystkich wydatkach związanych z realizacją programów. Korekta podatku naliczonego powinna dotyczyć zarówno wydatków bezpośrednio związanych z czynnościami, jak też wydatków związanych z nimi pośrednio – w całości lub w części, w jakiej dotyczyły realizacji przedmiotowych czynności”.
Korekta nie jest obowiązkowa. Gminy „mogą, lecz nie mają obowiązku jej dokonania”.
MF zapewnia, że mając na względzie zasadę zaufania obywateli do państwa czyli prawa wynikające z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz utrwaloną praktykę interpretacyjną nie będzie kwestionował dotychczasowych rozliczeń podatkowych Gmin w zakresie ekoinwestycji.
W interpretacji został wyznaczony trzymiesięczny termin na dostosowanie bieżących rozliczeń w Gminach do wytycznych zawartych w interpretacji (liczone od końca maja, czyli do końca sierpnia br.).
MF zapewnia, że przez ten okres ich rozliczenia nie będą kwestionowane.
Link: Interpretacja ogólna Ministra Finansów nr PT1.8101.1.2023 z dnia 2 maja 2024 r.