KARTA MULTISPORT dla pracowników jako koszt pracodawcy i przychód pracownika
Przychody ze stosunku pracy zgodnie z ustawą o PIT
Według art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszystkiego rodzaju wpłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Opodatkowanie świadczeń finansowanych przez pracodawcę
Zgodnie z tym artykułem wszystkie nieodpłatne świadczenia finansowe, w tym przypadku karta Multisport, finansowane przez pracodawcę – z jego środków obrotowych i na rzecz pracownika, stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Jeśli kwota karnetu w całości pokryta była ze środków pracodawcy, oznacza to, że dla pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.
Karta Multisport a zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS)
Inaczej jest w przypadku, jeśli karta zostanie sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł. Reasumując, karta finansowana ze środków ZFŚS w kwocie nieprzekraczającej 1000 zł rocznie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT, jednak nadwyżka ponad ten limit będzie już podlegała opodatkowaniu.
Koszty uzyskania przychodów w kontekście karty Multisport
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT można stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem jeśli pracodawca opłaci kartę Multisport ze środków obrotowych, będzie on mógł zaliczyć ten wydatek jako koszt uzyskania przychodów. Jeśli jednak karta sfinansowana zostanie ze środków ZFŚS i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której jest mowa w przepisach o ZFŚS.