Nieoczekiwana, „tymczasowa” a jednak „zwyczajowa” już zmiana przepisów dla członków zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych
Dnia 1 marca 2024 r. wchodzi w życie art. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r. (ustawy okołobudżetowej). Stanowi on, że w okresie pomiędzy 1 marca 2024 r. a 31 grudnia 2024 r. podstawę wymiaru, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1907, dalej: ustawa o wynagrodzeniach), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r.
Przypomnieć należy, że wskazana w przepisie podstawa wymiaru jest jednym z elementów niezbędnych do ustalania wysokości części stałej wynagrodzenia m. in. członków zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych. Określona przez ustawodawcę wielokrotność podstawy wymiaru stanowi natomiast granicę wynagrodzenia, które przysługuje wymienionym osobom.
O ile co do zasady art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy o wynagrodzeniach wskazuje, że wyliczając podstawę wymiaru powinno się stosować przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. W roku 2024 pozwalałoby to na przyjmowanie do wyliczeń kwoty 7.767,61 zł natomiast ustawa okołobudżetowa zawierająca przepisy szczególne postanowiła, że do obliczeń począwszy od marca 2024 r., przyjmować należy kwotę 4.403,78 zł. Tym samym wynagrodzenie członków organów spółek komunalnych będzie musiało zostać ograniczone w stosunku do tego, co przewidziane zostało przez ustawodawcę przy projektowaniu zapisów ustawy o wynagrodzeniach.
Nie jest to sytuacja nowa, a na „uwolnienie” wynagrodzeń członkowie zarządów spółek komunalnych będą musieli jeszcze poczekać. Co ciekawe w styczniu i lutym bieżącego roku podstawę wymiaru stanowi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku 2023.