Nowelizacja w Kodeksie Pracy
Zmiany są podyktowane wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw rodzicielskiej oraz work-life balance.
Warto wspomnieć, iż celem dyrektywy work life balance jest zaprzestanie ograniczania aktywności zawodowej kobiet. W związku z tym z dniem 26 kwietnia 2023r. weszło w życie pasmo zmian Kodeksu pracy.
Między innymi zgodnie z nowym art. 173 1 kodeksu pracy, „pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych”.
Istotną zmianą jest również nowelizacja art. 30 kodeksu pracy określającego rozwiązanie umowy. Zgodnie z nowym § 4 ww. artykułu także w wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy. Do tej pory pracodawca wypowiadający umowę o pracę na czas określony swojemu pracownikowi nie był zobligowany do wskazania przyczyny wypowiedzenia. W związku z tym zmiany mogą spowodować trwałe skutki praktyczne w postaci nowych procesów dot. roszczenia o przywrócenie do pracy lub o uzyskanie odszkodowania od pracodawcy za niesprawiedliwe wypowiedzenie.
Istotną zmianą jest nowy art. 26 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym „pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy”.
Kancelaria Prawna Leśny i Wspólnicy kompleksowo doradza w sferze prawa pracy zarówno podmiotom publicznym oraz prywatnym. Dodatkowo nawiązuje współpracę z klientami w sporach indywidualnych oraz grupowych. W tym ostatnim przypadku zachęcamy do śledzenia zmian na naszym blogu.