Wzrost znaczenia tworzenia klastrów energii odnawialnej przy współudziale gmin
Aktualna sytuacja geopolityczna wywiera bezpośredni wpływ na weryfikację długoterminowej polityki energetycznej. Za sprawą obecnych zdobyczy technologii, zastąpienie surowców kopalnianych może nastąpić za sprawą odnawialnych źródeł energii tzw. OZE, w których skład wchodzą przede wszystkim takie rozwiązania jak: energia słoneczna, energia wiatru i wody, energia geotermalna oraz energia pozyskiwana z biomasy. Rozwiązaniem na dzień dzisiejszy mogącym przynieść realne korzyści dla lokalnej społeczności jest uczestnictwo JST w klastrze energii.
Klaster energii jest cywilnoprawnym porozumieniem pomiędzy różnymi podmiotami, dotyczącym wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią. Celem klastra energii jest rozwój energetyki rozproszonej opartej nie tylko o odnawialne, ale również konwencjonalne źródła energii, służący poprawie bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego, a także wzmocnieniu lokalnej gospodarki.
Porozumienie w sprawie klastra energii oznacza powstanie stosunku zobowiązaniowego, inaczej węzła obligacyjnego zawartego przez członków klastra na obszarze jednego powiatu lub pięciu gmin, zgodnie z art. 2 pkt 15 a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii w skrócie „UOZE”. Może one być zawiera przez podmioty prywatne, przedsiębiorstwa, a także jednostki sektora publicznego, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Klaster energetyczny jest w istocie formą kooperacji jego członków na terenie granic jednego powiatu dotyczącą wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii l w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
Główne korzyści wynikające z klastra energii to:
- wzrost lokalnej produkcji energii elektrycznej wpływający na zapewnienie ciągłości dostaw energii;
- zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w mniej zurbanizowanych miejscowościach;
- zmniejszenie zapotrzebowania na zagraniczne dostawy paliw;
- wzrost wykorzystania zasobów lokalnych.
Obecna trudna sytuacja na rynku surowców energetycznych i związane z nimi podwyżki cen energii spowodowały wzrost atrakcyjności tej formy kooperacji energetycznej. Dlatego też obecnie staje się ona coraz bardziej popularna.