Zmiany w odszkodowaniach przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
Rząd przygotowuje zmiany zasad wypłaty odszkodowań mieszkańcom, którzy mają zostać wywłaszczeni w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Gminie Baranów.
W przypadku osób które nie skorzystały z tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć, zostaną w trybie konkretnych procedur opisanych w ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym wywłaszczeni.
Zanim ww. sytuacja się ziści, musi nastąpić procedura przejścia prawa własności nieruchomości objętych inwestycją budowy lotniska na rzecz spółki CPK. Otóż zgodnie z treścią art. 50 ust. 1 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, „przejście prawa własności na rzecz Spółki Celowej następuje z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK stała się ostateczna”.
W obecnym stanie faktycznym Minister Rozwoju i Technologii rozpatruje szereg odwołań od decyzji Wojewody Mazowieckiego o nr 5/SPEC/2025 z dnia 8 stycznia 2025r. ustalającej lokalizację inwestycji w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. Z ustaleń medialnych, będących zarazem informacją publiczną, do ministerstwa wpłynęło łącznie 36 odwołań od decyzji lokalizacyjnej Centralnego Portu Komunikacyjnego. (https://www.rmf24.pl/regiony/warszawa/news-odwolania-ws-cpk-ustalenia-rmf-fm,nId,7939569#crp_state=1).
Mając na uwadze powyższe, im więcej czasu zajmie rozpatrywanie odwołań przez Ministerstwo Technologii, tym decyzja lokalizacyjna w późniejszym okresie stanie się ostateczna. Decyzji lokalizacyjnej nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, z tego względu dopiero w momencie ostateczności Spółka CPK czyli inwestor, będzie mógł przystąpić do procedury wywłaszczeniowej. Należy również zwrócić uwagę, iż decyzja będzie zaskarżalna do sądu administracyjnego, czyli nie będzie w momencie ostateczności prawomocna, co również może wydłużyć ewentualny proces wywłaszczania. I właśnie proces ten w niniejszej sytuacji jest kluczowy. Od tego, kiedy decyzja lokalizacyjna stanie się ostateczna i prawomocna, zależą dalsze prace związane z budową lotniska.
Proponowane przez Rząd zmiany dot. procedury wywłaszczeniowej, stanowią na obecną chwilę niewiadomą. Z informacji medialnych wynika, że Spółka CPK szykuje nieruchomości zamienne w okolicy gminy Baranów oraz nowe zasady wypłaty wysokości odszkodowania. Wywłaszczonych może bowiem zostać co najmniej kilkunastu właścicieli działek, które nie przystąpiły do tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć ( https://dorzeczy.pl/ekonomia/707199/budowa-cpk-zmiany-w-odszkodowaniach-za-wywlaszczenia.html). Zmiany nie są jeszcze opublikowane.
W obecnym stanie prawnym kwestię wypłaty odszkodowania mieszkańcom przede wszystkim gminy Baranów określa rozdział 6 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zgodnie z przepisami ustawy podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości, którą określa rzeczoznawca majątkowy w formie operatu szacunkowego. Natomiast jeżeli ze względu na rodzaj nieruchomości nie można określić jej wartości rynkowej, z uwagi na niewystępowanie w obrocie takiego rodzaju nieruchomości, podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość odtworzeniowa nieruchomości. Z kolei do zapłaty odszkodowania obowiązana jest spółka CPK.
Kancelaria Prawna Leśny i Wspólnicy jest pełnomocnikiem Gminy Baranów, której doradza prawnie w procesie realizacji inwestycji pn. budowa Centralnego Portu Lotniczego. Osoby zainteresowane wypłatą odszkodowań w związku z budową lotniska, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.
Opublikowano 01.04.2025 r.