Zmiany w podatku od nieruchomości – nowy projekt ustawy
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Projekt „ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej” z 14 czerwca 2024 roku przewiduje zasadniczą zmianę odnoszącą się do podatku od nieruchomości, a dotyczącą definicji budynku jak i budowli. Zmiana ta jest pokłosiem wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca i 18 października 2023 roku. W tym pierwszym wyroku zakwestionowano definicję budowli stosowanej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a w drugim stosowanie stawki podatku za garaże.
W obecnym stanie prawnym budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast budowla jest definiowana jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zgodnie z proponowanymi zmianami budynek to obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy (odkryty obiekt sportowy i obiekt rekreacji, stacja uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków, obiekt obronny i ochronny, przejście dla pieszych, obiekt hydrotechniczny, różne zbiorniki typu silosy czy elewatory, albo magazyny paliw).
Budowla zaś obejmować ma:
a) obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową,
b) części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a,
c) części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
d) fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
e) przyłącza do obiektu budowlanego – wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
Dalsze zmiany dotyczą wprowadzenia definicji trwałego związania z gruntem, a także uznania, iż garaże wielostanowiskowe w budynku mieszkalnym są uznawane za jego część. Tu należy zaznaczyć, że garaż wielostanowiskowy to taki, który zapewnia możliwość parkowania więcej niż jednego pojazdu. Dodano także zapis, iż obiekt budowlany to budynek lub budowla.
Powyższe zmiany będą niosły za sobą skutki podatkowe. Pierwszym, dość istotnym jest zastosowanie dla garaży wielostanowiskowych takiej samej stawki podatku od nieruchomości jak dla lokalu mieszkalnego. Dalsze zmiany wynikające z wprowadzonych definicji mogą być niekorzystne dla przedsiębiorców, albowiem podatek od nieruchomości obejmuje grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegać chociażby części budowlane elektrowni wiatrowych, ale również innych instalacji, biorąc pod uwagę, że opodatkowanie będzie dotyczyć budowli jako całości techniczno-użytkowej. Mimo, iż nie wynika to wprost z ustawy, instalacje fotowoltaiczne również mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako stanowiące z obiektem całość techniczno – użytkową. Inna zmiana to ograniczony zakres zwolnień w przypadku infrastruktury kolejowej. Mianowicie terminale kolejowe nie będą podlegać zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Obecnie mamy do czynienia tylko z projektem zmian w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości oraz innych ustaw, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Należy wziąć pod uwagę, że w toku konsultacji oraz opiniowania proponowanych zmian, finalna wersja projektu może nabrać innych kształtów. Warto więc przyglądać się sprawie i zaczekać na ostateczną wersję projektu ustawy.
dodane: 28.06.2024 r.